Uprawa ziemi i produkcja płodów rolnych to główne zadanie każdego rolnika. By robić to dobrze, potrzebne jest posiadanie odpowiedniego parku maszynowego. Nic nie zastąpi też wiedzy i doświadczenia, które zdobywa się w szkole rolniczej, ale ważniejsze są wskazówki przekazywane z pokolenia na pokolenie. W niniejszym poradniku sprawdzimy, w jaki sposób przygotowuje się pole pod siew zboża i jakie prace trzeba wykonać. W ten sposób dowiemy się bez jakich narzędzi i maszyn współczesny rolnik na pewno się nie obejdzie.
Spis treści
Orka i bronowanie
Pierwszym, co trzeba zrobić przed uprawą ziemi na polu, jest wykonać dokładną orkę. Zazwyczaj robi się to już późną jesienią poprzedniego roku, chcą zasiać zboża jare na wiosnę. Pozostawienie ziemi na polu w ostrej skibie na zimę jest bardzo korzystne z wielu powodów, które ostatecznie prowadzą do lepszych zbiorów następnego roku. Jeżeli natomiast siejemy zboża ozime, to bezpośrednio po zbiorach należy wykonać podorywkę, czyli bardzo płytką orkę. Później do gry wchodzą brony, jednak dziś coraz częściej wykorzystuje się kultywator. Jest to urządzenie, które dokładnie spulchnia ziemię, przez co znacznie podnosi jej walory uprawne. Po użyciu wyżej wymienionej maszyny ze specjalnymi wałkami z tyłu, nie ma już konieczności osobnego wykonywania bronowania. Oszczędzamy w ten sposób czas oraz paliwo, jednak trzeba pamiętać że ciągnik musi posiadać odpowiedni zapas mocy, by móc skorzystać z takiego kultywatora. W innym przypadku jesteśmy skazani na wykonanie osobnego przejazdu tylko po to, by pole zabronować.
Nawozy, siew, opryski
Bezpośrednio przed zasianiem czegokolwiek na polu należy rozsiać odpowiednie nawozy. Służy do tego maszyna zwana rozsiewaczem, która napędzana jest z wałka odbioru mocy (WOM) traktora. Odpowiednie dobranie nawozów zapewni najlepszy możliwy plon. Po powyższej czynności należy ponownie wykonać bronowanie, tak by nawóz został odpowiednio przykryty świeżą warstwą ziemi. Jeżeli wcześniej rozsialiśmy także obornik, nie powinniśmy już wjeżdżać na pole z kultywatorem, ponieważ spodnia warstwa może zostać ponownie wyciągnięta na wierzch. Do poprawnego siewu konieczny jest profesjonalny siewnik, którego obsługa powinna być wykonana zgodnie ze sztuką. Wtedy możemy być pewni, że wysiejemy odpowiednią ilość kilogramów zboża na hektar pola i plony będą takie, jak zakładamy. Tutaj znów, jeśli posiadamy siewnik z niewielką broną z tyłu, nie musimy już wykonywać bronowania po zakończeniu siewu. W innym przypadku będzie to konieczne. Na tym etapie nie ma już konieczności używania takich maszyn jak pług, brona, rozsiewacz do nawozów, siewnik czy kultywator. Pozostaje nam regularnie jeździć na pole z opryskiwaczem i wykonywać odpowiednie opryski. Mają one za zadanie zlikwidować chwasty, a także pasożyty mogące zagrozić rozrostowi zboża. Mieszankę do opryskiwacza każdy rolnik przygotowuje sam, mając do dyspozycji wiedzę i własne doświadczenie. Jak widać odpowiedni park maszynowy jest niezbędny by odpowiednio uprawiać ziemię i wyhodować dobrej jakości płody rolne.