Metalowe powierzchnie ciągnika i maszyn rolniczych narażone są na ciągłe działanie trudnych warunków atmosferycznych, które ciągle się zmieniają. Piekące słońce, rzęsisty deszcz czy porywisty wiatr cały czas wpływają na wygląd sprzętu rolniczego. Nic dziwnego, że po kilku latach eksploatacji ciągnik zupełnie nie przypomina nowego modelu, który kiedyś wyjechał z salonu. Malowanie ciągnika jest jednym z ważniejszych zabiegów konserwacyjnych, które powtarza się co kilka lat. Dlatego warto zastanowić się chwilę i zadbać o odpowiednie farby RAL, które skutecznie ochronią najbardziej wrażliwe powierzchnie. W jaki sposób można jeszcze lepiej przygotować się do malowania?
Spis treści
Jak przygotować się do malowania?
Samo malowanie maszyny jest proste, a jednocześnie żmudne. Wymaga kilku godzin monotonnej pracy. Dodatkowo wymaga przygotowania podłoża. Pierwszym krokiem powinno być umycie ciągnika lub maszyny przeznaczonej do malowania. Celem jest pozbycie się jak największej ilości brudu i zanieczyszczeń. Należy przy tym zachować ostrożność, ponieważ używanie zbyt silnych myjek ciśnieniowych może uszkodzić delikatne uszczelki lub wiązki przewodów. Można też użyć specjalnych środków do czyszczenia opartych na bazie żrącej sody kaustycznej lub płyny uniwersalne, odpowiednie do mycia powierzchni akrylowych lub PVC. Warto postarać się, aby usunąć wszystkie tłuste osady, resztki oleju czy zgorzeliny. Kolejnym krokiem będzie usunięcie starej farby. Przy mniejszych elementach najbardziej przydatne będą szczotki do metalu bądź mała szlifierka. Przy częściach o skomplikowanych kształtach niezbędny może okazać się odrdzewiacz. Alternatywą jest stosowanie piaskowania lub szkiełkowania, ale są to zabiegi inwazyjne oraz drogie. Na sam koniec następuje matowienie powierzchni za pomocą papieru ściernego i ponowne umycie. Ostatnim krokiem jest wybranie farby i wykonanie powłoki. Często używa się farby RAL, która posiada sporą paletę barw.
W jaki sposób należy zabezpieczyć się przed malowaniem?
Malowanie ciągnika i sprzętu rolniczego powinno być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem odzieży ochronnej i okularów. W trakcie pracy z toksycznymi substancjami najbardziej narażone są oczy, drogi oddechowe oraz skóra rąk. Przydatna będzie odzież chemioochronna stosowane przy pracach lakierniczych. Jest niezastąpiona do osłony ciała przed zagrożeniami mogącymi powodować poważne i nieodwracalne skutki dla zdrowia i życia. Ubrania oznaczone piktogramami i symbolami kategorii II lub III należące do środków ochrony indywidualnej będą wystarczające do ochrony. Można je nosić podczas używania farby RAL lub innego środka do malowania metalowych powierzchni. Uzupełnieniem zestawu mogą być dobrej jakości okulary ochronne osłaniające przed przypadkowym zachlapaniem farbą. Największe zabezpieczenia są stosowane podczas używania sprężarki dużej mocy, pistoletu lakierniczego lub zabiegu piaskowania. Wysokie ciśnienie, które występuje podczas lakierowania jest szczególnie niebezpieczne dla oczu, uszu i otworów nosowych. Może też powodować podrażnienie skóry. Warto zabezpieczyć twarz i najbardziej wrażliwe części ciała.