Zakup nowego siewnika to wiąże się ze sporym wydatkiem, szczególnie w przypadku nowszych modeli. Duża ilość tych maszyn pochodzi z Europy Zachodniej. Cieszą się popularnością ze względu na dokładność wysiewu, duże możliwości rozbudowy czy dobrą jakość. Tymczasem nie wszyscy rolnicy wiedzą o tańszej alternatywie, która w niczym nie ustępuje zachodnim technologiom. Mowa tutaj o siewniku Poznaniak. Czy ten sprzęt może okazać się dobrym wyborem?
Spis treści
Jakie jest zastosowanie siewnika Poznaniak?
Pierwszy siewnik z prawdziwego zdarzenia pojawił się w Polsce w latach 60. XX wieku. Była to maszyna o budowie rzędowej, służąca do wysiewu czterech podstawowych zbóż, roślin oleistych oraz strączkowych. Cieszył się dużą popularnością ze względu na możliwość wysiewu praktycznie na każdym rodzaju gleby. Ponadto mógł współdziałać z różnymi agregatami i ciągnikami.
Obecnie popularny siewnik Poznaniak jest jedną z kilku maszyn rolniczych produkowanych pod marką Unia. Jest to nowoczesna konstrukcja, mieszcząca 510 litrów materiału siewnego. Pozwala na regulację głębokości siewu, indywidualny docisk redlic i charakteryzuje się niewielką masą. Dodatkowa skrzynia przekładniowa podniosła dokładność dostarczania materiału siewnego do gleby.
Czym wyróżniają się siewniki Poznaniak?
Siewniki polskiej produkcji są przeznaczone głównie do gospodarstw o małych lub średnich rozmiarach. Sprawdzają się także jako sprzęt do bardzo wyspecjalizowanych prac w branży rolniczej, np. rolnictwo precyzyjne lub o profilu ekologicznym. Siewniki są produkowane w postaci maszyn z trzema różnymi szerokościami roboczymi:
- 2,5 m,
- 2,7 m,
- 3 m.
W dwóch pierwszych egzemplarzach siewnika Poznaniak występuje zbiornik o pojemności 470 dm³, natomiast maszyna o szerokości 3 metrów posiada zbiornik mieszczący 510 dm³. Ten sam model waży niespełna 620 kg, dzięki czemu może być podczepiany pod mniejsze ciągniki. Modułowa budowa tej maszyny pozwala na łatwe agregowanie siewnika.
Siewnik Poznaniak może być wyposażony w specjalne redlice typu V-TECH, które używają mechanizmu łożyskowania. Dzięki temu urządzenie jest bardziej odporne i wytrzymałe na pracę w trudnych warunkach
W jaki sposób dbać o siewniki typu Poznaniak?
Aby siewnik służył rolnikowi przez długie lata, należy o niego odpowiednio zadbać. Zasady ostrożności powinny być szczególnie przestrzegane podczas niebezpiecznych manewrów na drodze oraz podczas eksploatacji maszyny. Podczas wyjazdów w pole i obsługi siewnika Poznaniak warto przestrzegać kilku istotnych reguł:
- Jeśli siewnik jest jeszcze opuszczony, to nie wolno cofać maszyny lub zawracać.
- Wkładanie rąk i zagarnianie nasion w skrzyni, gdy ciągnik jest włączony, jest skrajnie niebezpieczne. Nie wolno własnoręcznie mieszać materiału siewnego, gdy silnik działa.
- Nie powinno się przekraczać maksymalnej wartości zbiornika z ziarnem. To powoduje przeciążenie i zmniejsza ryzyko awarii.
- Zbiornik jest miejscem przeznaczonym na materiał siewny. Przechowywanie w nim innych przedmiotów może zniszczyć mechanizm w siewniku i wyłączyć go z użytkowania.