Sezon zimowy to dogodny moment na przegląd sprzętu w gospodarstwie i wykonanie niezbędnych napraw. Można wtedy spokojnie sprawdzić stan techniczny wszystkich podzespołów i zadecydować o losie maszyn rolniczych. Zabiegi pielęgnacyjne maszyn nie tylko zwiększają ich przydatność w produkcji rolniczej, ale mają duże znaczenie przy ich odsprzedaży. Czy konserwacja pługa wymaga dużej ilości zabiegów?
Spis treści
Dbanie o wygląd zewnętrzny
Wygląd jest ważny nie tylko w przypadku człowieka, ale jest istotny także w przypadku maszyn w gospodarstwie. Już na pierwszy rzut oka pozwala zorientować się, w jakiej kondycji jest pług i czy wymaga wielu zabiegów. Pozwala ocenić:
- stan skorodowania części rolniczych,
- zużycie elementów roboczych korpusu,
- zabezpieczyć najbardziej newralgiczne miejsca.
Warto umyć cały pług, aby odpadła wilgotna ziemia, która przywarła podczas pracy maszyny. To pozwala uniknąć rozwijania się rdzy i umożliwia wykonanie poprawek malarskich – warto w tym celu użyć dobrej jakości lakierów, bez których konserwacja pługa będzie mniej skuteczna.
Co zrobić z elementami roboczymi?
Części przytwierdzone do korpusu mają największy kontakt z glebą i podlegają największemu zużyciu. Z tego powodu warto je zabezpieczyć za pomocą smaru grafitowego lub smaru zmieszanego z olejem napędowym. Dobrze posmarowane elementy mogą wytrzymać nawet rok bez konieczności powtarzania tego procesu. Kategorycznie zabrania się używania do tego celu zużytego oleju silnikowego. Powoduje to nie tylko szkody dla środowiska, ale skutkuje większą podatnością na rozwijanie się ognisk korozji. Jest to spowodowane działaniem związków siarki.
Zabezpieczenie elementów hydraulicznych pługa
Konserwacja pługa obejmuje również elementy odpowiedzialne za wprawianie w ruch części ruchomych i obrotowych. Hydraulika maszyny wymaga zmniejszenia poziomu ciśnienia w taki sposób, aby niskie temperatury i warunki atmosferyczne nie wpłynęły negatywnie na elementy pneumatyczne. Zalecany poziom to około 90 barów, natomiast zbyt niskie ciśnienie to ryzyko przesunięcia tłoka w cylindrach i możliwość jego zanieczyszczenia. Sam tłok warto nasmarować, aby nie był podatny na działanie brudu.
Jakie części warto kupować – oryginalne czy zamienne?
Tak jak w przypadku większości działań, także konserwacja pługa często wymaga bardziej zdecydowanych kroków. Wymiana zużytych elementów lub dokupienie dodatkowych środków eksploatacyjnych to dobra praktyka zwiększająca żywotność sprzętu. W wyborze odpowiednich komponentów mogą pomóc internetowe sklepy rolnicze, które właśnie w sezonie zimowym oferują atrakcyjne promocje. W ich kampaniach można dostać rabaty na części płużne.
Duża części rolników zastanawia się, czy lepiej jest wybierać elementy od producentów czy alternatywne części rolnicze. Warto wybierać sprzęt od sprawdzonych marek, które produkują dobre części zamienne w atrakcyjnych cenach. Dotyczy to przede wszystkim zużytych podzespołów, które wymagają kompletnej wymiany na nowe części. W większości przypadków można je oddać do regeneracji.