Kombajnu Bizon polskiej produkcji nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to maszyna na tyle wydajna i dobrze wykonana, że po dziś dzień z powodzeniem pracuje na polach podczas żniw. Istniało wiele wariantów Bizona, jednak wszystkie miały pewne cechy wspólne. Ułatwia to serwisowanie sprzętu, ponieważ bez większego problemu można odnaleźć ewentualne usterki i zidentyfikować komponenty wymagające wymiany. Trzeba wziąć pod uwagę także fakt, że części do Bizona są bardzo szeroko dostępne i tanie, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie kombajnu w dobrym stanie przez lata.
Spis treści
Wymiana podstawowych części do Bizona
Serwisując kombajn, trzeba przede wszystkim dokonać wymiany wszelkich elementów eksploatacyjnych. Mowa tutaj zwłaszcza o olejach i filtrach, ponieważ one zapewniają prawidłową pracę wszystkich mechanizmów. Dlatego też pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to zlanie starego oleju silnikowego, a następnie zakup i instalacja nowego filtra. Części do kombajnu, takie jak filtry i ich wkłady, można zamówić w internetowym sklepie rolniczym. To bardzo wygodne rozwiązanie. Przesyłkę otrzymujesz pod wskazany adres w ciągu kilku dni roboczych.
W kombajnie Bizon może też dojść do zużycia pasów transmisyjnych, które także należy w odpowiednim momencie wymienić. Kontrola pasów polega na ich odpowiednim naciągnięciu, a następnie sprawdzeniu, czy od wewnętrznej strony nie ma dużej ilości pęknięć. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, trzeba bezwzględnie wymienić ten konkretny pas, ponieważ jego zerwanie w trakcie żniw będzie oznaczać przynajmniej wielogodzinny przestój w pracy maszyny.
Bezpieczna i wygodna praca
Konserwując kombajn, warto zadbać również o to, by operator mógł wygodnie i bezpiecznie pracować przez cały okres żniw. Posiadając Bizona z kabiną, warto zainwestować w klimatyzator dachowy, który można łatwo zamontować i podłączyć. Dzięki temu operator będzie miał zapewniony przyjemny chłód nawet podczas upałów. Wśród części do Bizona, które zdecydowanie warto sprawdzić i ewentualnie wymienić jest fabryczny nadmuch, który fabrycznie montowany był na etapie produkcji w niektórych modelach. Nierzadko wentylator jest niesprawny, co uniemożliwia przewietrzanie kabiny i nawiew świeżego powietrza. Nie można zapomnieć też o bezpieczeństwie, przez co należy rozumieć sprawne oświetlenie zewnętrzne. Mowa tutaj nie tylko o światłach drogowych, które pozwalają innym uczestnikom ruchu na spostrzeżenie kombajnu po zmroku, ale również o oświetleniu ostrzegawczym. Fabrycznie Bizony nie były w nie wyposażone, trzeba więc samodzielnie zadbać o taką instalację, by unikać niebezpiecznych sytuacji na drogach.
Serwis i konserwacja Bizona nie są trudne, co wynika m.in. z szerokiej dostępności części zamiennych do kombajnu. Można je zdobyć zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online, gdzie możemy dodatkowo liczyć na atrakcyjne ceny i urozmaicony wybór produktów. W ten sposób z pewnością utrzymasz swoją maszynę w doskonałej sprawności przez kolejne sezony.