Ciągnik sprawdzi się w każdych warunkach. Jest na tyle uniwersalną maszyną, że doskonale nadaje się nie tylko do pracy w ciężkim terenie, ale również może funkcjonować w trudnych warunkach atmosferycznych. Nawet mroźna i śnieżna zima nie spowoduje, że sobie nie poradzi.
Spis treści
Napęd na cztery koła i blokady
Na tak wszechstronne zastosowanie pozwala przede wszystkim konstrukcja współczesnych traktorów. Są zwykle wyposażone w napędy na wszystkie koła i blokady mechanizmu różnicowego. Gdy jeszcze dodatkowo wyposaży się ciągnik w opony zimowe i łańcuchy, to praca w zimowych warunkach będzie nie tylko znacznie prostsza, ale również bezpieczna. Łańcuchy uchronią pojazd przed poślizgami lub nie dopuszczą do jego przewrócenia się, gdy musi pracować w miejscach, gdzie są wzniesienia albo zjazdy. „Zimówki” sprawdzą się również w czasie deszczu, opadów śniegu, mrozów i odwilży. Sprawią, że manewry traktorem staną się łatwiejsze.
Inną zaletą dzisiejszych ciągników rolniczych – przydatną szczególnie zimą – jest również to, że można je prosto i szybko zamienić w maszyny służące pracom komunalnym. I to nie tylko na wsi, ale również w mieście. Mogą stać się zamiatarkami, posypywarkami soli i piasku lub urządzeniami do wywożenia śniegu. Nadają się również do zamontowania do nich pługu spychającego śnieg na boki lub bardziej skomplikowanych odśnieżarek wyrzucających biały puch na dalsze odległości.
Ważna jest odpowiednia konserwacja
Aby jednak ciągniki pracowały także zimą bez zarzutu, konieczna jest ich odpowiednia konserwacja, polegająca między innymi na przeprowadzaniu przeglądów eksploatacyjnych. Kontroluje się wówczas między innymi stan podstawowych podzespołów. To ważne, ponieważ przede wszystkim zimą, te maszyny rolnicze pracują często z maksymalnymi obciążeniami, dlatego części do ciągnika szybciej się zużywają. Gdy się ich nie wymieni na czas, mogą powodować kolejne uszkodzenia. Podczas takich przeglądów wymienia się też olej, płyny i smary oraz sprawdza, w jakim stanie jest akumulator do ciągnika.
Zamienniki są tańsze
Widać więc, że zimowa praca ciągnika może wiązać się z dość dużymi wydatkami. Z tego powodu trzeba wybrać taki sposób zaopatrywania się w części do traktorów, który nie rujnowałby portfela. Na pewno tanio nie będzie w sklepach firmowych i autoryzowanych serwisach. Najlepiej skorzystać z oferty, którą proponują internetowe sklepy rolnicze. Na jego półkach zawsze znajdują się praktycznie wszystkie części zamienne do maszyn rolniczych nie tylko najnowszych generacji, ale również tych wyprodukowanych trochę dawniej. Znajdą się tam również akcesoria związane z zimową pracą ciągników. Choćby części do pługów. Taki sklep rolniczy ma jeszcze jedną zaletę dotycząca jego asortymentu. Można tu kupić tak zwane zamienniki, czyli części zamienne do maszyn rolniczych, które nie powstały w fabrykach ich producentów, tylko w innych wyspecjalizowanych zakładach lub warsztatach. Są one takiej samej jakości i trwałości i jak te oryginalne, ale – co ważniejsze – są one od nich znacznie tańsze.