Aby gospodarstwo rolne mogło dobrze prosperować, musi mieć zawsze sprawne ciągniki i pozostałe maszyny rolnicze. Takiego stanu rzeczy nie można utrzymać bez regularnych napraw, ponieważ sprzęt w naturalny sposób zużywa się podczas pracy. Dlatego też każdy rolnik wie, że dobrze mieć pod ręką odpowiedni zestaw narzędzi, który umożliwi przeprowadzenie praktycznie dowolnych napraw w każdej chwili. Sprawdzamy czego nie powinno zabraknąć w wyposażeniu warsztatu podręcznego w każdym gospodarstwie rolnym.
Spis treści
Gotowe zestawy narzędziowe
Na początek warto zakupić zestawy, które zawierają głównie klucze nasadowe. W każdym z takich zestawów można znaleźć rękojeść z zapadką o rozmiarze 1/4 cala oraz 1/2 cala (popularnie nazywane „grzechotkami”). W bardziej rozbudowanych znajdziemy również wersję 3/8 cala. Oprócz tego mamy dostęp do przedłużek o przynajmniej dwóch rozmiarach, powinniśmy też znaleźć przegub kardana – pozwalający na dotarcie do trudno dostępnych śrub i nakrętek, a także zbiór nasadek najczęściej stosowanych rozmiarów. Wyposażenie warsztatu powinno jednak obejmować również klucze płaskie i oczkowe, które także można kupić w formie gotowych zestawów. Jeżeli posiadamy ciągniki krajowej produkcji, to zdecydowanie najczęściej występującymi rozmiarami kluczy będą 10, 13, 17, 21, 24 i 27 milimetrów. Dobrze jest posiadać przynajmniej kilka kluczy płaskich, o różnych długościach rękojeści. Dzięki temu, w razie gdybyśmy mieli do czynienia z bardzo trudną do odkręcenia śrubą lub nakrętką, można wykorzystać długie ramię by ułatwić sobie pracę.
Narzędzia ułatwiające pracę
Oprócz samych kluczy, powinniśmy też skompletować narzędzia, bez których nie obejdziemy się w różnych sytuacjach. Będą to między innymi ściągacze do łożysk o różnych rozmiarach, które są niezbędne podczas np. wymiany koła pasowego w prądnicy lub alternatorze. Za pomocą większych wersji możemy wymieniać łożyska kół, nie tylko w ciągnikach, ale również innych maszynach, a nawet w samochodzie osobowym. Wyposażenie warsztatu nie będzie kompletne, jeśli nie będziemy mogli w nim znaleźć kompletu młotków o różnych rozmiarach i wadze. Należy posiadać zwłaszcza młotek o wadze 5 kg lub nawet 10 kg. Nie obejdziemy się też bez pobijaków i punktaków, które wraz z młotkami można używać do wykonywania różnych prac naprawczych. Dobrym pomysłem jest też zakup kluczy nastawnych, które mogą w różnych sytuacjach zastąpić inne narzędzia i w ten sposób przyspieszyć prace. Warto również posiadać klucz francuski, który również można wykorzystać w podobny sposób.
Jeśli uważamy, że z posiadanym przez nas wyposażeniem warsztatu nie będziemy w stanie dokonywać napraw w nowszym sprzęcie rolniczym, zawsze możemy je uzupełnić. Chcąc kupić narzędzia w atrakcyjnych cenach i z dużym wyborem, dobrze jest sprawdzić oferty sklepów rolniczych online. W ten sposób szybko możemy znaleźć wszystkie te komponenty, które będą nam potrzebne, bez konieczności tracenia czasu na jeżdżenie po sklepach stacjonarnych. Dobrze wyposażony warsztat w gospodarstwie to gwarancja, że żadna awaria traktora, przyczepy bądź innej maszyny nas nie zaskoczy.