Kombajn Bizon przez lata był dumą polskiego rolnictwa i polskiego przemysłu maszynowego. Był to także jeden z symboli rozwoju socjalistycznej Polski z czasów propagandy sukcesu. Nikomu wtedy nie przeszkadzał wysoki poziom hałasu i drgań oraz nadmierna emisja spalin. Bizony się psuły, jak wszystkie maszyny, ale ich naprawy nie były tak skomplikowane, jak naprawy współczesnych maszyn naszpikowanych elektroniką.
Spis treści
Krótka historia Bizona
Pierwszy model o tej nazwie opuścił linię produkcyjną Fabryki Maszyn Żniwnych w Płocku w 1970 r. Szczególną popularność zdobyły modele Z056 Super produkowany w latach 1976-94 i Z058 Rekord produkowany w latach 1980-2004. Po przejęciu w 1998 r. zakładów w Płocku przez firmę New Holland rozpoczęła się produkcja kombajnów TC59 New Holland Bizon, które nadal można spotkać na polach w czasie żniw. Ostatni kombajn Bizon to produkowany w latach 2006-2012 w Płocku model TC5040 New Holland Bizon.
Wszystko się może zepsuć
Warunki pracy podczas żniw sprawiają, że maszyny rolnicze są narażone na wyjątkowe obciążenia. Intensywna eksploatacja każdego dnia, wysokie temperatury panujące latem, duże zapylenie oraz pojawiające się nagle intensywne, przelotne opady powodują przyspieszone zużywanie się części rolniczych. Praca w polu, uzależniona od warunków pogodowych wymaga szybkiej reakcji, zakupu nowych elementów i natychmiastowej wymiany, tak by nie było niepotrzebnych przestojów i opóźnień w pracach polowych. W sezonie żniwnym wzrasta zapotrzebowanie na części do ciągników, kombajnów i innych maszyn rolniczych. Elementami kombajnów Bizon szczególnie narażonymi na przeciążenia są pasy napędowe i łożyska, a podczas transportu i montażu awarii może ulec heder, czyli zespół żniwny i jego elementy.
Gdzie kupić części zamienne?
Wyprawa do najbliższego sklepu oferującego części rolnicze może być czasochłonna i nie zawsze skuteczna. Na miejscu może okazać się, że aktualnie nie ma odpowiedniej części i trzeba poczekać, aż zostanie dostarczona z hurtowni. Niejeden internetowy sklep rolniczy pozwala natychmiast sprawdzić dostępność części i zakupić także po zakończeniu pracy w polu. Chociaż od produkcji ostatniego kombajnu Bizon minęło trochę czasu, maszyny te są bardzo popularne na polskiej wsi i w sprzedaży są liczne zamienniki części oryginalnych.
Czy warto kupować zamienniki?
Zamienniki części do traktorów, kombajnów i innych maszyn mogą być bardzo różnej jakości. Niektóre z nich od oryginału różni tylko cena. Z doświadczenia wiemy, że kupując wyrób oryginalny, płacimy nie tylko za jakość, ale także za znak firmowy. Nie jest łatwo zorientować się, które części rolnicze są wysokiej jakości zamiennikami pozwalającymi na zakup dobrego towaru w korzystnej cenie, a które tylko tanimi i bezwartościowymi podróbkami, wykonanymi z gorszych materiałów. Fora internetowe pozwalają zweryfikować jakość takich wyrobów, a oceny i opinie zamieszczane przez klientów internetowych sklepów rolniczych pomagają w szybkim zakupie tanich części od pewnych producentów. Sklepy internetowe oferują dogodne formy płatności i szybkie terminy realizacji zamówień. Czas naprawy kombajnu jest szczególnie ważny podczas żniw, które cechuje napięty harmonogram i zależność od warunków pogodowych.