Problem szybkiego łączenia i rozłączania elastycznych kabli został rozwiązany za pomocą szybkozłączy wysokociśnieniowych. Dzięki kompleksowej budowie tych elementów można dużo szybciej i bezpieczniej tworzyć połączenia hydrauliczne. Nie potrzeba do tego żadnych narzędzi. Wystarczy jedynie włożyć wtyk do gniazda, a następnie zablokować miejsce styku za pomocą mechanizmu sprężynowego. Szybkozłącze hydrauliczne to uniwersalne rozwiązanie, które oszczędza czas i minimalizuje koszty montażu w układach hydraulicznych.
Spis treści
Jak jest zbudowane szybkozłącze?
Każde szybkozłącze składa się z dwóch podstawowych elementów, które razem stanowią zgrany zespół. Jest to gniazdo i wtyk, który jest do niego podłączany. Złącze dwustronnie odcinające może posiadać następujące elementy:
Wtyk:
- korpus,
- zawór (z grzybkiem, mechanizmem sprężynowym i obsadą),
- uszczelnienie (o-ring).
Gniazdo:
- korpus,
- blokada,
- uszczelnienie (o-ring),
- zawór (budowa podobna jak przy wtyku),
- kolejne uszczelnienie (o-ring)
Wszystkie moduły, jakie posiada szybkozłacze hydrauliczne są tak pomyślane, żeby można je było wymieniać. Elementem blokującym są zwykle stalowe kulki. Samo połączenie gniazda z wtykiem nie wymaga użycia dużej siły – w większość wypadków wystarczy do tego jedna ręka. Według niektórych terminologii, wtyk jest elementem typu męskiego, natomiast gniazdo to końcówka żeńska. Szybkozłącza podlegają rygorystycznym normom, które określają ich wytrzymałość, wartości ciśnienia oraz siłę przepływu. W układach hydraulicznych stosuje się następujące normy:
- ISO 7241 – 1 A,
- ISO 7241 – 1 B,
- ISO 16028.
Utrzymywanie tych samych norm sprawia, że wielu producentów stosuje ten sam standard. Dużą zaletą tej koncepcji jest możliwość wykonywania połączeń pomiędzy gniazdami i wtykami pochodzącymi od różnych firm.
Z jakich materiałów tworzone są szybkozłącza?
Aby szybkozłącze spełniało najważniejsze funkcje, musi być wykonane z odpowiednich materiałów. Jest to najczęściej kombinacja stali zwykłej z mosiądzem oraz stalą nierdzewną. Dzięki unikalnemu połączeniu elementów metalowych powstaje produkt, który odznacza się dużą odpornością na:
- korozję wewnątrz szybkozłącza,
- korozję na zewnątrz obudowy,
- zmiany ciśnienia i drgania,
- siły tarcia i uszkodzenia fizyczne.
Korpus gniazda i wtyku jest najczęściej tworzony z ocynkowanej stali lub mosiądzu. Dodatkowo może być chromowany lub pokrywany niklem. W niektórych konstrukcjach używa się teflonu i materiałów elastomerowych.
Gdzie są montowane elementy hydrauliczne?
Profesjonalne szybkozłącze hydrauliczne to element spotykany na co dzień w maszynach rolniczych. Zapobiega rozszczelnieniu się przewodów, a tym samym zwiększa hermetyczność układów hydraulicznych w:
- ciągnikach,
- kombajnach,
- pługach obrotowych,
- przyczepach,
- łyżkach skarpowych.
Dzięki dużej elastyczności szybkozłącza możliwy jest ruch obrotowy przewodów, a podczas używania maszyny jest mniejsze ryzyko uszkodzenia układu na skutek nadmiernych drgań.