Władimirec T25 to ciągnik produkowany w Związku Radzieckim, a następnie w Rosji nieprzerwanie od 1972 do 1995 roku. Charakteryzuje się stosunkowo małymi wymiarami, dzięki czemu idealnie nadaje się do lekkich prac w gospodarstwach rolnych. Niestety w naszym kraju nie zdobył on dużej popularności, choć nadal znajdziemy gospodarzy, którzy bardzo chętnie z niego korzystają. Osoby posiadające Władimirca w okresie PRLu narzekały na bardzo słaby dostęp do części zamiennych. Na szczęście w obecnych czasach nie ma z tym większego problemu, więc użytkowanie i serwisowanie ciągnika nie sprawiają większych kłopotów.
Spis treści
Małe rozmiary i doskonała zwrotność
Rosyjski ciągnik Władimirec T25 jest dość mały i lekki. Jego waga wraz z kabiną oraz wszystkimi płynami eksploatacyjnymi to zaledwie 2100 kg. Nie oznacza to jednak, że wykonany został ze słabych materiałów. Stopy metali użyte do produkcji ramy zapewniają bardzo wysoką wytrzymałość oraz odporność na obciążenia generowane przez maszyny rolnicze podczas prac polowych. Rosyjscy inżynierowie zastosowali w ciągniku przednią oś o okrągłym przekroju, dzięki czemu istnieje możliwość zmiany rozstawu i prześwitu kół nawet w trzech położeniach. Choć pojawiają się słowa krytyki w kierunku układu kierowniczego ciągnika to przy odpowiednim podejściu i serwisowaniu, z pewnością odwdzięczy się wysoką bezawaryjnością. Co ciekawe, Władimirec T25 nie był seryjnie wyposażony w instalację pneumatyczną. Modele, które trafiały do naszego kraju były jednak opcjonalnie wyposażane w pneumatykę, co znacznie ułatwiają współpracę z innymi maszynami rolniczymi. Brak pneumatyki sprawiał również, że seryjnie ciągnik nie był przystosowany do ciągnięcia przyczepy, co wykluczało go z pracy w większości gospodarstw rolnych na terenie naszego kraju.
Dzięki niedużej wadze i małym rozmiarom ciągnik charakteryzuje bardzo dobre prowadzenie i zwrotność. Jest to doceniane w szczególności wówczas, gdy na wykonanie manewrów mamy bardzo mało miejsca. Model ten idealnie nadaje się więc do pracy w małych gospodarstwach rolnych i hodowlanych. Ciągnik standardowo wyposażony był w szczelną kabinę, która zapewniała operatorowi wygodę i dobrze wyciszała wnętrze. Dostępne były również wersje T25A2 z daszkiem brezentowym oraz T25A3 z kabiną niepełną.
Bezawaryjny i oszczędny silnik
Władimirec T25 został wyposażonych w silnik wysokoprężny z bezpośrednim wtryskiem paliwa o pojemności 2077 cm3. Generuje on ok. 30 koni mechanicznych przy 1800 obrotach na minutę. Dla swojej wagi i rozmiarów jest to moc w zupełności wystarczająca. Ciągnik ten nie jest bowiem stworzony do ciężkich prac polowych. Silnik wyróżnia się również bardzo niskim spalaniem oraz tanimi częściami zamiennymi. W związku z tym użytkowanie go nie generuje dużych kosztów, a ewentualne naprawy nie powinny być dużym obciążeniem dla budżetu gospodarstwa rolnego. Warto zauważyć również, że w dzisiejszych czasach nie istnieje problem z dostępem do części zamiennych. Dobra dostępność oraz możliwość naprawy we własnym zakresie sprawiają, że jesteśmy w stanie bardzo szybko usunąć awarię i kontynuować prace.