Wertykulator zwany inaczej skaryfikatorem to urządzenie ogrodnicze służące do pielęgnacji trawnika. Z jego pomocą można w łatwy i szybki sposób usunąć resztki zalegającej darni, mchu, chwastów oraz filcu. Filcem natomiast nazywamy nagromadzone źdźbła starej, martwej trawy, które w znaczny sposób utrudniają rozrost młodej darni oraz pozbawiają ją wody, składników mineralnych oraz utrudniają dostęp do światła. Powstawanie filcu utrudnia równomierny wzrost trawy, wymaga się więc jego usunięcia.
Spis treści
Co to jest wertykulator i do czego służy?
Wertykulator to maszyna wyglądem przypominająca nieco kosiarkę lecz pełni ważną funkcję w pielęgnacji trawnika. Jej elementami są ostre noże, które obracają się na bębnach. Przed wykonaniem wertykulacji należy odpowiednio dobrać głębokość pracy urządzenia. System pracy maszyny opiera się na pionowym cięciu trawy, co sprzyja jej napowietrzeniu. Używanie wertykulatora powoduje przerzedzenie trawnika, a przez to zwiększenie przepuszczalności gleby, co ma dobroczynny wpływ na system korzenny. Ma znaczenie dla szybszego wzrostu oraz wchłaniania składników pokarmowych, tlenu oraz wody. Zabieg ten pozwala także na pozbycie się próchnicy oraz utrzymanie korzeni trawy w dobrej kondycji. Stosowany jest zarówno w pielęgnacji trawników ozdobnych jak i sportowych.
Okres przeprowadzania wertykulacji
Ważne, aby przed planowanym zabiegiem wertykulacji przygotować odpowiednio trawnik. Wertykulację powinniśmy zatem poprzedzić kilkukrotnym skoszeniem trawnika na wysokość jednego centymetra.
Optymalnym okresem przeprowadzania wertykulacji jest wczesna wiosna między marcem a początkiem maja, kiedy wzrasta temperatura oraz, gdy coraz częściej pojawiają się wiosenne opady. Okres ten sprzyja regeneracji trawnika po zimie, a idealną temperaturą dla wykonywania zabiegu wertykulacji jest temperatura około 8’C.
Należy pamiętać, iż procesowi wertykulacji można poddawać jedynie darń z co najmniej dwuletnim wzrostem. W przeciwnym razie słabo ukorzeniona, młoda trawa może łatwo ulec wyrwaniu powodując nierównomierne braki. Po przeprowadzeniu zabiegu wertykulacji trawnik należy nawieźć, a w razie konieczności uzupełnić dosiewając nową trawę. Zaleca się wykonywać zabieg w odstępach co trzy tygodniowych oraz cięcie na ok 3 milimetry.
Rodzaje wertykulatorów
W zależności od posiadanego areału i napędu można wyróżnić wertykulator:
- ręczny tzw.mechaniczny – skonstruowany na wzór grabi, wyposażonych w metalowe zęby i kółka ułatwiające prowadzenie urządzenia;
- elektryczny – dedykowany przy mniejszych powierzchni ok 600 metrów kwadratowych;
- spalinowy – ze względu na swoją moc mogą być używane do pielęgnacji powierzchni od kilkuset do kilku tysięcy metrów.
W sklepach rolniczych dostępne są również maszyny 2w1 pełniące rolę wertykulatora oraz aeratora. Obecnie ze względu na duże obszary i komfort wykonywanych prac istnieje opcja wertykulatora z przystawką do traktora.
Wertykulator to urządzenie, które dedykowane jest zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów, chcących utrzymać trawnik w doskonałej kondycji. Dzięki odpowiednim zabiegom będzie on wyglądał zawsze świeżo, zdrowo i pięknie.