Kultywatory służą do rozbijania gleby lub darni, zwalczania chwastów i przygotowywania pola pod późniejszy siew. Podstawowa różnica między kultywatorem a agregatem uprawowym polega na tym, że w pierwszym przypadku mamy do czynienia z jednym urządzeniem, a w drugim z połączeniem funkcji co najmniej dwóch maszyn, np. siewnik z broną. W każdym przypadku mamy jednak do czynienia ze sprzętami, których zadaniem jest odpowiednie przygotowanie pola przed innymi czynnościami agrotechnicznymi.
Istnieje wiele zalet związanych z używaniem tego typu jednostek dla Twoich potrzeb rolniczych, ponieważ ułatwiają one życie, wykonując większość pracy za Ciebie, więc nie musisz robić nic poza tym, że siedzisz i patrzysz, jak wszystko inne dzieje się naturalnie, bez żadnych problemów.
Spis treści
Czym różni się kultywator od agregatu uprawowego?
Jak już zostało wspomniane, kultywator to jedno urządzenie do spulchniania roli do głębokości 5–40 cm. Wykorzystywane jest do przygotowania pola przed siewem, najczęściej po wykonaniu orki. Zadaniem kultywatora jest mieszanie powierzchni ziemi, wyrównywanie jej i usuwanie resztek wschodzących chwastów.
Funkcjonalność agregatów uprawowych jest zdecydowanie szersza. Jest to połączenie co najmniej dwóch maszyn, np. kultywatora z broną, siewnika z broną. Wyróżniamy też agregat uprawowo-siewny i agregat uprawowo-nawozowy. To uniwersalna maszyna wykorzystywana do różnych zadań. Zakres jej zastosowań jest więc szerszy niż w przypadku kultywatorów.
Zadania wykonywane przez kultywator
Kultywator to narzędzie pozwalające na skuteczne rozdrabnianie skib po orce. Elementami roboczymi są w tym przypadku redlice kultywatora, które odpowiadają za rozrywanie i kruszenie gleby. Jest to szczególnie ważne na ziemiach zwięzłych i ciężkich. Ponadto zęby sprężynowe kultywatora mają na celu rozbijanie struktury twardych brył. W niektórych sytuacjach kultywatorowanie jest w stanie skutecznie zastąpić orkę siewną, a także niektóre inne zabiegi agrotechniczne.
Najważniejsze funkcje agregatów uprawowych
Podstawową funkcją agregatu uprawowego, podobnie jak kultywatora, jest zapewnienie roślinom optymalnych warunków do wzrostu i rozwoju. Dobór odpowiedniej maszyny musi być w tym przypadku podyktowany potrzebami konkretnego gospodarstwa. Przy doborze trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jedną z podstawowych jest wielkość agregatu. Zbyt mały, może spowalniać pracę i generować niepotrzebne koszty. Istotna jest też dostosowanie mocy agregatu do mocy ciągnika. Istotny jest też rodzaj gleby, na której będzie pracować agregat uprawowy.
Agregaty uprawowe różnią się od siebie rodzajem narzędzi wchodzących w ich skład. W przypadku uprawy przedsiewnej wykorzystuje się agregaty proste, a więc składające się z kilku narzędzi pracujących na różnych głębokościach. Agregaty złożone łączą w sobie kilka różnych funkcji, o czym wspominaliśmy powyżej. Oczywiście te drugie są zdecydowanie bardziej złożone, a więc i droższe, jednak umożliwiają znacznie bardziej kompleksową realizację czynności agrotechnicznych.