Po zakończeniu żniw, wielu rolników popełnia poważny błąd i nie decyduje się na przeprowadzenie koniecznej diagnostyki i prac konserwacyjnych. Pozostawienie maszyn rolniczych bez żadnej pielęgnacji do kolejnego sezonu może doprowadzić do wielu problemów. Zużycie, błędne garażowanie to prosta droga do powstania poważnych problemów. Producenci zdecydowanie zalecają przeprowadzanie szczegółowej kontroli po żniwach.
Spis treści
Prace konserwujące po żniwach
W okresie żniw, a także po ich zakończeniu rolnicy mają niezwykle dużo prac na głowie. Zmieniający się klimat i wiele zewnętrznych czynników sprawia, że muszą oni stawić czoła różnym niespodziewanym zadaniom. Z uwagi na suszę, grad, deszcze, przymrozki i inne czynniki atmosferyczne negatywnie wpływające na wegetację roślin, także maszyny powinny być dobrze przygotowane, aby podołać zadaniom.
Ograniczenie wystąpienia ryzyka awarii
Przeprowadzenie odpowiednich prac po zakończeniu żniw to przede wszystkim profilaktyka przez możliwymi awariami. Warto odwiedzić sklep rolniczy i zakupić ewentualne części zamienne do maszyn rolniczych, jeżeli okaże się, że niektóre nie nadają się do dalszej eksploatacji.
Kontrola po zakończeniu żniw powinna zainteresować szczególnie rolników, którzy zbierali kukurydzę. Żniwa kukurydzy znacznie bardziej obciążają maszyny niż żniwa zbóż. Dlatego ważne jest dokładne sprawdzenie stanu kombajnu.
O czym pamiętać podczas przeglądu kombajnu?
W pierwszej kolejności konieczne jest dokładne wyczyszczenie kombajnu. Należy usunąć z niego wszelkie zanieczyszczenia, które są pozostałościami po przeprowadzonych pracach na roli. Jeżeli maszyna funkcjonowała w wilgotne, mokre dni trzeba liczyć się z tym, że zabrudzenia mogą być o wiele większe i trudniejsze do usunięcia.
Kolejną kwestią, tak jak wspomniano wcześniej, jest serwisowanie pojazdu. Niektóre części są naprawdę czułe na uszkodzenia i wymagają dość częstej wymiany. Jeżeli dokonamy tego po zakończeniu sezonu, nie będzie obawy, że w trakcie kolejnego sezonu trzeba będzie przerywać pracę.

Warto zaznaczyć, że podstawową czynnością, którą powinno się wykonać po zakończeniu sezonu jest odkurzanie maszyny. Należy włączyć silnik, wszelkie wentylatory na pełne obroty. Tak przygotowaną maszynę należy pozostawić na około pół godziny. Po tym czasie warto sięgnąć po sprężone powietrze i przy jego pomocy usunąć wszelki kurz i resztki zanieczyszczeń.
Oczyszczając kombajn należy pamiętać o wszystkich jego podzespołach. Powinno się usunąć zanieczyszczenia z zespołów żniwnych, podajników ziarna, zbiorników, sita, rozdrabniaczy, chwytaczy itd. Jeżeli gdzieś w zakamarkach pozostaną resztki ziaren czy słomy, trzeba się liczyć z tym, że mogą one przyciągnąć różne gryzonie, które mogą poprzegryzać instalacje i przyczynić się do bardziej poważnych problemów i awarii.
Po żniwach trzeba także posmarować wszelkie łożyska, wałki, prowadnice itd. Warto zaznaczyć, że do konkretnych podzespołów kombajnu powinny być stosowane inne rodzaje smarów i olejów.