Po upalnym i intensywnym lecie, na gospodarstwie rozpoczyna się jesień. Jest to także okres, w którym rolnika czeka wiele prac i obowiązków. Można powiedzieć, że jest to okres zakończenia prac polowych. Ponadto rolnicy powinni podjąć prace związane z ochroną ozimin i siewem.
Spis treści
Najważniejsze prace rolnika jesienią
Jesień w gospodarstwie trwa stosunkowo krótko. Można powiedzieć, że rozpoczyna się ona w momencie zakończenia żniw, a kończy kiedy mają miejsce pierwsze mrozy (jednak z uwagi na ciągłe zmiany klimatyczne nie jest to takie oczywiste).
Do najważniejszych prac należy przede wszystkim zbiór różnych roślin okopowych jak np. ziemniaki czy buraki, a także zakończenie żniw (zbiór kukurydzy) i niektórych warzyw, które później dojrzewają. Z uwagi na to, że nadal maszyny rolnicze działają na najwyższych obrotach może dojść do różnych awarii i konieczne będzie zakupienie części zamiennych do maszyn rolniczych.
Kolejnym, jesiennym obowiązkiem rolnika jest zadbanie o zaspokojenie potrzeb żywieniowych zwierząt. Warto zmagazynować potrzebne ilości paszy na czas zimy.
Przygotowanie do zimy
Jesień to także czas specjalnego przygotowania do zimy. Kultywator i rozrzutnik obornika pomaga w przygotowaniu gleby, która po intensywnej uprawie zbóż została pozbawiona ważnych substancji odżywczych i składników mineralnych. Należy uzupełnić niedobór poprzez nawożenie i inne zabiegi.
Warto podkreślić, że wszelkie prace na polu muszą się odbywać zgodnie ze szczegółowymi wyliczeniami, aby plony na wiosnę były jak najbardziej dorodne.
Dbanie o maszyny rolnicze
Po zakończeniu wszelkich prac na polu, warto się także zająć maszynami rolniczymi i przygotować je odpowiednio do zimowania. Przede wszystkim należy je dokładnie oczyścić, usunąć resztki błota, warzyw i inne elementy. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie przeglądu technicznego. Uszkodzone części do ciągników oraz części do pługów i innych sprzętów należy wymienić. Tańsze i dobre jakościowo zamienniki można znaleźć w internetowym sklepie rolniczym.
Wysiew zbóż ozimych i zwalczanie chwastów
Jesienią przychodzi także pora na wysiew zbóż ozimych. Wszystko jest zależne od pogody, a także warunków glebowych. Specjaliści określają, że najlepszym okresem jest październik. Jednak z uwagi na zmieniający się klimat warto monitorować na bieżąco kalendarz wysiewu zbóż.
Jesienią nie można też zapomnieć o odchwaszczaniu. Młode zboże, które dopiero zostało zasiane nie może sobie samo poradzić z chwastami, które nieraz są o wiele mocniejsze i szybciej się rozwijają. Niezwalczone chwast szybko rozwijają swój system korzeniowy.
W okresie jesieni na polu pojawia się także wiele mszyc i innych pasożytów, które negatywnie wpływają na rozwój roślin uprawnych. Rolnicy muszą nieustannie monitorować sytuację i zwalczać wszelkie, nawet najmniejsze występowanie szkodników. Zboża, których kondycja obniży się przed zimą, będą bardziej podatne na choroby i mogą nie przetrwać trudnego okresu lub mogą zapaść na różne choroby.