Hodowla zwierząt jest biznesem o zróżnicowanej opłacalności. Przede wszystkim opłacalność ta zależy od tego, czy i w jak dużym stopniu dysponujemy zapleczem w postaci produkcji zboża i przerabiania go na pasze. Do produkcji pasz ze zboża wykorzystuje się rozdrabniacze ziarna zwane inaczej śrutownikami. To urządzenia, w których zachodzi proces miażdżenia ziaren na odpowiednią, determinowaną rozmiarem oczek sit wielkość. W zależności od mechanizmu prowadzącego do produkcji paszy i sposobu pobierania ziarna, wyróżnia się śrutownik: bijakowy zasypowy, bijakowy ssąco-tłoczący, walcowy, tarczowy, a nawet ręczny. Przygotowana w nich śruta jest przyswajalna przez zwierzęta i stanowi podstawę ich wyżywienia, stąd śrutownik jest jednym z ważniejszych urządzeń w gospodarstwie rolnym, zajmującym się także hodowlą zwierząt.
Spis treści
Śrutownik czyli niezależność
Produkcja własnej paszy na miejscu w gospodarstwie daje rolnikom ogromną niezależność. Nie ma potrzeby wcześniejszego planowania wielkości i terminu dostaw paszy, organizowania jej transportu. Jest to ponadto niezależność od godzin otwarcia punktów sprzedaży śruty, od wahań cen na rynku, czy nawet samej dostępności tych produktów. Dodatkowo samodzielna, bieżąca produkcja paszy niweluje problem jej składowania w gospodarstwie. Dzięki posiadaniu śrutownika hodowca jest w stanie wyprodukować śrutę wtedy, kiedy jej aktualnie potrzebuje i w wybranej przez siebie ilości.
Czy inwestycja w śrutownik jest opłacalna?
Wyposażenie gospodarstwa rolnego w śrutownik poza niezależnością daje hodowcom także przy posiadaniu własnego zboża realną oszczędność, obniżając koszty hodowli. Wytwarzanie paszy ze zbóż pochodzących z własnych upraw niweluje potrzebę zakupu ziarna czy gotowej paszy. Aby rozważyć jednak zasadność zakupu śrutownika należy przeanalizować zapotrzebowanie na śrutę w gospodarstwie i obliczyć tym samym, jak szybko inwestycja w ten sprzęt się zwróci. W przypadku każdej większej hodowli opłacalność zakupu rozdrabniacza zboża jest zdecydowanie nie do podważenia.
Dbałość o jakość paszy dostarczanej zwierzętom
Produkcja paszy na miejscu w gospodarstwie daje możliwość pełnej kontroli tego, czym karmione są zwierzęta hodowlane. Począwszy od uprawy zboża, jego nawożenia i stosowania środków ochrony roślin, aż po produkt finalny, który jest podawany zwierzęciu. Rolnik ma szansę wpływać od podstaw na jakość, skład, a nawet stopień rozdrobnienia paszy. Śrutownik w połączeniu z mieszalnikiem paszy gwarantuje szybkie, bezpieczne, łatwe, a przede wszystkim wydajne przygotowanie paszy na potrzeby gospodarstwa.
Śrutownik – oszczędność czasu
Dzięki wykorzystaniu śrutownika w gospodarstwie, rolnik może oszczędzić nie tylko finanse, ale i czas. Zakup, załadunek, transport i rozładunek gotowej paszy to czasochłonne zajęcia. Samodzielna produkcja paszy jest znacznie szybsza, zwłaszcza w nowoczesnych śrutownikach ssąco-tłoczących, które same pobierając zboże i oddając śrutę są praktycznie bezobsługowe.