Współczesne rolnictwo związane jest z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań, które znacząco ułatwiają pracę na roli. Jednym z takich rozwiązań jest śrutownik do zboża – profesjonalna maszyna pozwalająca na rozdrobnienie różnego rodzaju zbóż. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego typu urządzeń, dzięki czemu konkretne rozwiązanie można dobrać do indywidualnych potrzeb.
Spis treści
Do czego wykorzystywane są śrutowniki do zboża?
Śrutownik do zboża to maszyna pozwalająca na idealne rozdrobnienie różnego rodzaju zboża. W wyniku jednorazowego rozdrobnienia powstaje tak zwana śruta, która wykorzystywana może być w wielu przemysłach, takich jak piwowarstwo czy hodowla. W przypadku zwierząt hodowlanych, śruta stanowi doskonałą formę paszy i najczęściej uzyskiwana jest z ziaren pszenicy. W przypadku piwowarstwa, wykorzystuje się śrutę słodową, uzyskaną z ziaren słodu. Podczas produkowania piwa, śruta słodowa przechodzi procesy zacierania z wodą, które prowadzą do uzyskania brzeczki piwnej.
Śrutownik do zboża – charakterystyka
Wśród oferowanych na rynku śrutowników do zboża, znaleźć można wiele modeli, które różnią się od siebie swoimi parametrami. To na co należy zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego urządzenia, to przede wszystkim jego typ, jak i rodzaj posiadanego sita. Sita w śrutownikach określa wielkość końcowego śruta – im są one mniejsze, tym drobniej będzie przemielone zboże. Proces rozdrabniania w nowoczesnym śrutowniku odbywa się z wykorzystaniem noża, który obraca się w nim z dużą prędkością. Po wsypaniu zboża specjalnym otworem, nasiona natrafiają na nóż, który stale je mieli. Ziarna, które przemielone zostaną do właściwego rozmiaru, przejdą przez sito i opuszczą komorę z nożem. Nowoczesne urządzenia tego typu wyposażone są w inteligentne silniki, które zatrzymują się automatycznie w przypadku ryzyka przeciążenia. Śrutowniki do zboża wykorzystywane mogą być w prywatnych, niewielkich domostwach, ale też na dużych fermach przemysłowych, ponieważ występują w wielu rozmiarach, zarówno poręcznych, jak i wielkogabarytowych.
Rodzaje śrutowników do zboża
Różnego rodzaju potrzeby wymagają innych rozwiązań, dlatego wśród występujących modeli śrutowników panuje duża różnorodność. Wyróżnia się przede wszystkim śrutowniki:
- żarnowe,
- kamieniowe,
- bijakowe.
Śrutowniki żarnowe
Takie modele stanowią dość przestarzałe i wymagające rozwiązanie, ponieważ proces rozdrabniania zasilany jest siłą ludzkich rąk. Śrutowniki żarnowe w swojej budowie wykorzystują dwa kamienie – jeden z nich umiejscowiony jest na dole i pozostaje bez ruchu, drugi jest obrotowy i umiejscowiony na górze. Ziarna wpadają między kamienie i ulegają rozdrobnieniu.
Śrutowniki kamieniowe
Te modele, podobnie jak żarnowe, wykorzystują w swojej budowie dwa kamienie. W przypadku śrutowników kamieniowych, odległość między kamieniami jest regulowana, dolny kamień pozostaje nieruchomo, górny porusza się ruchem obrotowym i posiada podajnik ślimakowy, którym doprowadzane jest ziarno. Stopień rozdrobnienia zależy od odległości między kamieniami, a cały proces napędzany jest mechanicznie.
Śrutowniki bijakowe
Śrutowniki bijakowe to nowoczesne rozwiązanie, wykorzystujące w swojej budowie zespół bijaków, a zatem obracających się z dużą prędkością noży. Noże rozdrabniają ziarno, które następnie przechodzi przez sito zamontowane w obudowie urządzenia. Ten wydajny proces rozdrabniania napędzany jest maszynowo.