Zwierzęta hodowlane muszą być karmione w sposób zbilansowany i odpowiednio dobrany do ich potrzeb. Inne zapotrzebowanie na żywność wykazuje dróg, bydło, świnie itd. Obecnie najczęściej pasza przygotowywana jest z zastosowaniem specjalnego śrutownika do zboża. Jest to urządzenie, które mieli ziarno, a powstała śruta może być podawana zwierzętom jako pożywienie. Aby jednak śrutownik zawsze gwarantował wysokiej jakości paszę, musi być utrzymany w dobrym stanie technicznym. Wszelkie awarie mogą okazać się bardzo problematyczne, szczególnie jeśli posiadasz dużą hodowlę.
Spis treści
Jak działa śrutownik?
Wyróżniamy dwa zasadnicze typu śrutowników. Pierwszy wykorzystuje specjalne kamienie, które po zbliżeniu do siebie mielą ziarna zbóż. Jeden z tych kamieni jest przymocowany na stałe do obudowy, drugi natomiast obraca się, napędzany przez silnik elektryczny. Śrutownik do zboża należy ustawić tak, by kamienie te były możliwie jak najbliżej siebie, jednak nie mogą się ze sobą stykać. Do tego celu służy precyzyjna regulacja.
Drugim typem jest śrutownik bijakowy, który wykorzystuje bijaki w procesie rozdrabniania ziaren. Jest on wydajniejszy i łatwiejszy w obsłudze, jednak części zamienne do niego są nieco droższe. Jeżeli potrzebujesz dokonać wymiany kluczowych podzespołów, to niezależnie od typu śrutownika, możesz z łatwością rozłożyć maszynę na części pierwsze.
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowego śrutownika do zboża, rekomendujemy wersję bijakową. Jeżeli jednak posiadasz już urządzenie na kamienie, to wystarczy o niego odpowiednio zadbać, aby nadal dobrze służyło przez długi czas. Wszelkie części do śrutownika z łatwością zamówisz w internetowym sklepie rolniczym.
Ważne części śrutownika
Oprócz elementów roboczych, które znajdują się wewnątrz, śrutowniki posiadają również inne niezmiernie ważne podzespoły. Przede wszystkim jest to silnik elektryczny i przekładnia pasowa, dzięki której napęd przenoszony jest na wał maszyny. Kolejne części do śrutownika, o które trzeba dbać, to łożyska. Starsze urządzenia posiadają wersje łożysk do samodzielnego smarowania, o czym trzeba pamiętać i robić to regularnie. W przypadku nowszych rozwiązań, zwłaszcza śrutowników bijakowych, zazwyczaj stosowane są szczelne łożyska z fabrycznym smarem. Jeżeli zauważysz, że urządzenie pracuje zbyt głośno, może być konieczna wymiana któregoś z łożysk. Nie należy z tym zwlekać zbyt długo, ponieważ rozpadnięcie się tego elementu spowoduje bardzo poważne reperkusje. Łożyska, jak również inne części do śrutowników, można zakupić w internetowych sklepach rolniczych. Kupując online, możesz mieć pewność wysokiej jakości produktów, które dodatkowo zwykle dostępne są w atrakcyjnych cenach.
Jak można się przekonać, śrutowniki do mielenia zboża to maszyny o stosunkowo prostej konstrukcji, co jednak nie oznacza, że nie trzeba zabiegać o ich dobry stan techniczny. Starsze modele należy regularnie smarować, a przede wszystkim czyścić. Nowsze wersje bijakowe nie wymagają już tak intensywnych prac konserwacyjnych, jednak wciąż należy poświęcać im odpowiednią uwagę. Dzięki temu nie zdarzy się nieprzewidziana awaria.