Po zimie, całe gospodarstwo powoli budzi się do życia. Rolnicy rozpoczynając nowy sezon mają naprawdę dużo na głowie. Wysiew poszczególnych gatunków do uprawy i ogólne porządki to tylko niektóre obowiązki. Warto wiedzieć o czym rolnicy powinni pamiętać po zakończeniu zimy.
Spis treści
Zapoznanie się z aktualną sytuacją
Przede wszystkim po zakończeniu zimy rolnik powinien zapoznać się z aktualną sytuacją. Warto sprawdzić, jak przebiega uprawa roślin ozimych. Warunki panujące w miesiącach zimowych mogą skutkować wieloma negatywnymi konsekwencjami dla wszystkich roślin. W razie problemów warto zastosować dobrze dobrane nawozy lub inne środki, które podniosą poziom upraw.
Kolejnym obowiązkiem rolnika wiosną jest zaopatrzenie się we wszystkie potrzebne produkty, które pozwolą na skuteczne działania na polach uprawnych i w całym gospodarstwie. Warto odwiedzić internetowy sklep rolniczy i zapoznać się z jego ofertą. Przede wszystkim dobrze jest zakupić nawozy i ziarna oraz sadzonki roślin, które będą uprawiane.
Przygotowanie pól
Po zakończeniu sezonu zimowego niezwykle ważne jest także odpowiednie przygotowanie pól. W pierwszej kolejności warto sprawdzić stan ogólny maszyn rolniczych, które z pewnością będą bardzo potrzebne. Jeżeli mają miejsce jakieś awarie powinno się zakupić części zamienne do maszyn rolniczych. Oferują je sklepy rolnicze, które często posiadają bardzo szeroką ofertę handlową.
Po odpowiednim przygotowaniu poszczególnych maszyn (jak np, kultywator czy rozrzutnik obornika) można przejść do dalszych prac. To jak będą one przebiegać i z jaką intensywnością – zależy od ogólnego stanu pól, a także od rodzaju uprawianych roślin i od doświadczeń gospodarza. Nie można zaniedbać tej czynności, ponieważ od odpowiedniego przygotowania pól zależy jakie będą zbiory.
Inne wiosenne obowiązki
Po zimie często rolnicy spotykają się z problem zbyt suchej gleby. W takiej sytuacji należy zadbać o odpowiednie nawadnianie, szczególnie jeżeli warstwa, w której znajdują się nasiona jest przesuszona.
Plantacje roślin należy podlewać małymi porcjami, aby nie doprowadzić do przeciwnego efektu. Można np. wykorzystać belkę zraszającą lub wykorzystać zwykły wąż ogrodowy. Oprócz nawadniania konieczne jest także zadbanie o odpowiednie nawożenie.
Bardzo ważne jest także ogólne wysprzątanie gospodarstwa, usunięcie wszelkich pozostałości po zimie jak np. połamane gałęzie czy inne rzeczy, które chowały się pod śniegiem.
W kwietniu do gruntu wsadza się pierwsze warzywa z rozsad. Warto jednak dobrze przemyśleć tę decyzję i uzależnić ją od panujących warunków atmosferycznych. Jest to bardzo ważne ponieważ w przypadku niesprzyjających warunków, system korzeniowy nie pobiera cennych składników z gleby, co ogranicza rozwój i dojrzewanie.
Rozpoczynająca się wiosna to okres, w którym każdy rolnik wraca do ciężkiej pracy. Na nowo musi powrócić do systematyczności i staranności. Od tego jak będą przebiegać prace wiosenne przygotowujące do nowego sezonu w dużej mierze zależy to jakie plony osiągną rolnicy.