Mogłoby się wydawać, że zima to dla rolnika wyłącznie okres odpoczynku. Nic bardziej mylnego. Mróz za oknem nie zwalnia nas od stałej opieki nad zwierzętami gospodarskimi. Ponadto, czas, jaki przypada po zakończeniu jesiennych prac to doskonała okazja, by wykonać przeglądy i sprawdzić, jakich napraw wymagają maszyny rolnicze. To także czas, kiedy maszyny powinny być oczyszczone z organicznych resztek po pracach wiosenno-letnio-jesiennych.
Spis treści
Jak pielęgnować maszyny rolnicze?
Przede wszystkim, maszyny powinny zostać dokładnie umyte wodą pod ciśnieniem. Następnie, wszystkie części należy osuszyć. Jeżeli pozostawimy je mokre, na metalu mogą się pojawić plamy rdzy. Jeżeli się spóźniliśmy i rdza już się pojawiła, koniecznie trzeba zetrzeć ją papierem ściernym, a następnie miejsca te zabezpieczyć środkiem przeciw korozji. Warto także sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych, zwłaszcza oleju. Po uzupełnieniu włączmy silnik, aby olej mógł spokojnie rozprowadzić się wewnątrz układów silnika.
Następny etap to naprawy mechaniczne. Jeżeli szukamy części zamiennych do maszyn rolniczych, dobrze jest rozejrzeć się za nimi w Internecie. Bez problemu znajdziemy internetowe sklepy rolnicze oferujące części do traktorów, części do ciągników czy części do pługów. Poszukajmy dedykowanego sklepu rolniczego stacjonarnego lub internetowego, który oferuje części do posiadanych przez nas modeli maszyn. Koniecznie zasięgnijmy informacji na temat części zamiennych do maszyn rolniczych. Bardzo często można je kupić w atrakcyjnych cenach. Pomimo tego, że nie pochodzą bezpośrednio od producenta, ich jakość nie odbiega od części oryginalnych.
Zakończyliśmy konserwację i co dalej?
Maszyny powinniśmy przykryć tak, aby nie dochodziła do nich wilgoć z powietrza. Stosowanie pokrowców nie jest najlepszym rozwiązaniem, mogą one przenosić wilgoć z otoczenia na maszyny i prowadzić do zardzewienia lub zaśniedzenia elementów metalowych. Odwiedźmy sklep rolniczy i zapytajmy o dedykowane rozwiązania, które pomogą należycie zabezpieczyć sprzęt rolniczy.
Zima jest dobrym czasem na robienie porządków w gospodarstwie. W tym czasie naprawiamy uszkodzone zabudowania gospodarcze i modernizujemy obejście. Aby dobrze rozpocząć kolejny sezon w rolnictwie, warto się do niego przygotować. Rozważmy, na jakie uprawy i hodowlę chcemy się decydować i zaplanujmy odpowiednie zakupy oraz wydatki. Sprawdźmy ceny, jakie występują na giełdach i oceńmy, czy jesteśmy w stanie wprowadzić zmianę w życie.
Nie samym rolnictwem człowiek żyje
Gdy za oknem trzaska mróz, być może warto także skorzystać z chwili, kiedy mamy mniej obowiązków i poszerzyć wiedzę czytając książki, przeglądając blogi i oferty sklepów internetowych poświęconych rolnictwu. Dzięki temu zapoznamy się z nowymi trendami i zastosowaniami dotychczasowych, ale także nowatorskich środków uprawy roślin. Być może warto zapisać się na kurs, który zwiększy nasze umiejętności i poszerzy zasób wiedzy? A może warto wystąpić o dotację unijną w zakresie dofinansowania gospodarstwa? Pamiętajmy, że rozwój osobisty jest kluczowy w każdej dziedzinie życia.