Ursus to firma działająca w sektorze motoryzacyjnym, jak również jeden z największych na polskim rynku producentów ciągników i maszyn rolniczych. Tradycja tego przedsiębiorstwa sięga aż 125 lat, dzięki czemu marka ta miała szansę stać się synonimem mechanizacji rolnictwa polskiego. Dzisiaj może pochwalić się trzema zakładami produkcyjnymi, a mianowicie największym w Lublinie, jak i dwoma mniejszymi w Opalenicy i Dobrym Mieście. Produkcja w ciągu roku u tego producenta to około 1,5 tys. ciągników, jak i przynajmniej parę tysięcy maszyn rolniczych.
Spis treści
Ursus – najbardziej popularne modele ciągników
Ursus jest marką, która na dobre zakorzeniła się w tradycji krajowego rolnictwa. Pierwszy spośród najpopularniejszych ciągników Ursusa to C-330, który produkowano przez 20 lat począwszy od roku 1967. Wymieniony tutaj ciągnik przez wiele lat kojarzono z obrazem naszej rodzimej wsi z PRL-u. Później z fabryki tego producenta, zaczęły wyjeżdżać Ursusy C-360. Była to, a właściwie nadal jest lepsza wersja poprzednika. Wymieniony model ma ciągle swoich zwolenników i wygląda znacznie nowocześniej.
Ursus C-360
Model ten produkowano w latach 1976-1994 w Mechanicznych Zakładach Ursus mieszczących się na terenie Warszawy. Nazywa się go potocznie sześćdziesiątką i zwykle stosuje się go do łatwych prac polowych. Poprzednicy Ursusa C-360 to C-355 i C-4011, zaś najbliżsi następcy to C-360-3P i C-362. Ciągniki Ursus C-360, można było nabyć bez kabiny, albo z kabinami o różnym typie. Najważniejsze zmiany, które odróżniają C-360 od jego poprzednika, czyli wymienionej C-355, to standaryzacja obciążników tylnych i przednich z C-330, modernizacja hamulcowego układu, zmiana wahliwego zaczepu na zaczep do jednoosiowych przyczep, jak i siedzisko Grammer. Ponadto, zwiększeniu uległy przełożenia w zwolnicach, co miało wpływ na moc samego ciągnika. Przyspieszono też kąt wtrysku i zwiększono do maksimum obroty silnika.
Jako ciekawostkę należy podać, iż Fabryka Technicznych Urządzeń znajdująca się w Łochowie-Ostrówku, opierając się na konstrukcji opisanego modelu, wyprodukowała koparko-ładowarkę Ostrówek KTO 161, jak i KTO 162.
Produkcję ciągników Ursus C-360 kolejnej generacji, wznowiono w 2015 roku w przedsiębiorstwie Ursus S.A. mającym swoją siedzibę w Lublinie. Niestety, nie trwało to zbyt długo, bowiem wyłącznie 2 lata do 2017 roku.
Ursus C-360 to duma na polskiej wsi
Ciągniki rolnicze Ursus C-360, są obecne na polskich gospodarstwach od przeszło 40 lat i ciągle darzy się je sympatią i zaufaniem. Pomimo tego, iż dosyć głośno pracują, mają prostą budowę i odznaczają się niezbyt wysokim poziomem komfortu, są solidnie wykonanymi maszynami, docenianymi przez wielu rolników. Rolnicy zwracają uwagę także na ich atrakcyjne ceny i łatwą dostępność części zamiennych. Jeszcze nie tak dawno, można je było nabyć wyłącznie stacjonarnie. Jednakże dzisiaj, kupimy je również w rolniczych sklepach internetowych. Kolejnym powodem do dumy firmy Ursus będzie fakt, iż zaistniała ona, a ponadto jest doceniana i rozpowszechniona również na zagranicznych rynkach.